محاسبه نقطه تقاطع مرتبه سوم ورودی (IIP3) در نرم افزار ADS

نقطه تقاطع مرتبه سوم (IP3) معیاری برای سیستم‌ها و افزاره‌های غیرخطی، مثل گیرنده‌ها، تقویت‌کننده‌ها و میکسرها است و بر پایه این ایده است که غیرخطی بودن افزاره را می‌توان با استفاده از یک چندجمله‌ای کم مرتبه مدل کرد که با استفاده از سری تیلور استخراج می‌شود. نقطه تقاطع مرتبه سوم، محصولات غیرخطی ناشی از عبارت غیرخطی مرتبه سوم را به سیگنالی که به صورت خطی تقویت‌شده‌، مرتبط می‌سازد. نقطه تقاطع صرفاً یک مفهوم ریاضی است و با سطح توان فیزیکی مرتبط نمی‌باشد. IP3 در بسیاری از موارد مقدار آستانه تحمل یک افزاره یا مدار را نشان می‌دهد.

IIP3 یا نقطه تقاطع مرتبه سوم ورودی، خواص غیر خطی مرتبه سوم را مشخص می‌کند. اگر خط مماس با هارمونیک اول و خط مماس با هارمونیک سوم را ترسیم کنیم، این دو خط در نقطه‌ای همدیگر را قطع می‌کنند که می‌توان IIP3 و OIP3 را از روی آن نقطه بدست آورد. در عمل اگر ورودی را افزایش دهیم تا به نقطه تلاقی برسیم ورودی آنقدر بزرگ می‌شود که اثرات مرتبه بالاتر غالب می‌شوند.

برای محاسبه IIP3 در نرم افزار ADS، فایل آموزشی برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم که مرحله به مرحله می‌توانید آن را انجام دهید.

برای دانلود کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.